SB Carlsberg Flask
Az Alfa Laval SB Carlsberg-tartályt a sörlé sterilizálására és az élesztőszaporító berendezések tiszta élesztőkultúráinak szaporítására használják laboratóriumi méretekben.
Biztonságos, megbízható élesztőszaporítás
A sörgyárak aszeptikus élesztőkezelési folyamataihoz kifejlesztett Alfa Laval SB Carlsberg-tartály a sörlé sterilizálását, valamint a tiszta élesztőkultúrák szaporítását végzi laboratóriumi méretekben a sörgyárak, a tejipar, az élelmiszeripar és az italgyártás területén működő élesztőszaporító berendezésekben történő felhasználás céljából. A tartály beépíthető a SCANDI BREW® tartályfedél-rendszerbe.
Higiénikus kivitel
A biztonságos élesztőkezeléshez szükséges steril környezet fenntartása érdekében a tartály olyan anyagokból készül, amelyek megfelelnek a szigorú higiéniai követelményeknek. A tartály kialakítása lehetővé teszi az autoklávba való egyszerű bevezetést. A steril levegőellátás ajánlott nyomása az élesztőszaporító berendezésbe történő beoltás alatt 2 bar, és semmikor nem haladhatja meg az 5 bar (72,5 psi) értéket.
A tiszta élesztőkultúrának az Alfa Laval SB Carlsberg-tartályból az élesztőszaporító berendezésbe történő továbbítása során fontos, hogy a tömlővégek erősen és biztonságosan rögzítve legyenek a tömlőrögzítőkkel.
Felhasználás után a tartály levehető, és kézzel tisztítható hagyományos tisztítószerekkel.
Termékelőnyök
- Higiénikua, könnyen tisztítható
- Biztonságos körülmények az élesztő kultúra szállításakor
- Ellenálló kialakítás
- Könnyen mozgatható
Higiénikus áramlástechnikai termékkatalógus
'Close at hand' higiénikus áramlástechnikai termékkatalógus - online verzió
Hogyan működik
Kivitel
Az Alfa Laval SB Carlsberg-tartály egy lapos fenekű hengeres tartályból áll, a felső fedele levegőszűrővel és mintavételi membránszeleppel van felszerelve a levegőztetés és a terméktovábbítás biztosítására, valamint tartalmaz egy mikro-mintavételi nyílást a tiszta élesztőkultúra aszeptikus bevezetéséhez.
Működési elv
A tartály a nettó kapacitásáig tölthető fel, amely a teljes térfogat körülbelül 80%-a. A sterilizálás autoklávban, gázégőn vagy elektromos melegítőn történik. A sörlé kívánt hőmérsékletre történő hűtése érdekében sterilizálás után a tartályt hűtőszekrényben vagy hideg helyiségben kell elhelyezni. A hideg sörlé levegőztetése a levegőztetőcsővel összekapcsolt mintavételi membránszelepen keresztül történik.
Az élesztőkultúra aszeptikusan bevezethető a membránszerelvényen keresztül egy fecskendő segítségével. Alternatív megoldásként a száraz élesztőkultúra az üres szűrőházon keresztül is bejuttatható a tartályba.
A levegőszűrő a tartályra szerelve maradhat a sterilizálás során. Ha azonban a levegőszűrő sterilizálása külön történik, fontos, hogy a sörlé-sterilizálás végső szakaszában - amíg a gőz még párolog a tartályból - vissza legyen szerelve, annak érdekében, hogy a szűrőcsatlakozás is sterilizálva legyen. Az üres szűrőház tölcsérként használható a száraz tiszta élesztőkultúra tartályba történő bejuttatásához.
A második lépés a hideg sörlé levegőztetése a levegőztetőcsőhöz csatlakoztatott mintavételi membránszelepen keresztül. Fontos, hogy steril levegőt használjunk. Biztonsági okokból ajánlott a sörlét a mintavételi membránszelep előtt elhelyezett szűrőn keresztül átvezetni.
A levegőellátásnak és az áramlásnak mérsékeltnek kell lennie annak érdekében, hogy a habosodás minimálisra csökkenjen. Fontos, hogy a hab ne érintkezzen a levegőszűrővel, mert eltömítheti és működésképtelenné teheti a szűrőt.
A levegőellátás megfelelő feltételei, valamint a levegőztetés időtartama (kevesebb, mint 10 perc) legegyszerűbben egy nyitott tartálytetővel elvégzett teszttel határozható meg. Azonban az ezekből a tesztekből származó élesztőkultúrát soha nem szabad felhasználni.
Miután a sörlé jól kilevegőzött, az élesztőkultúra aszeptikusan bevezethető a membránszerelvényen keresztül egy 150-200 ml-es fecskendő segítségével.
Alternatív megoldásként a száraz élesztőkultúra az üres szűrőházon keresztül is bejuttatható a tartályba. Abban az esetben, ha nagyobb mennyiségű élesztőre van szükség, a fedelet szét lehet szerelni és az élesztőkultúrát be lehet önteni a tartályba. Ez az eljárás azonban steril környezetet igényel, és a legmagasabb fokú elővigyázatossággal kell elvégezni.
A tiszta élesztőkultúra szaporítóberendezésbe való továbbítását a “high kräussend” szakaszban, aszeptikus körülmények között kell végrehajtani. Ez az eljárás steril levegőellátást igényel a levegőszűrőhöz. Az élesztőkultúra átnyomható a tartályból az oltótartályba, miután a Carlsberg-tartály fedelén lévő mintavételi membránszelep a fogadótartályon (oltótartályon) lévő mintavételi eszközhöz lett csatlakoztatva.
A csatlakozótömlőt, a mintavételi membránszelepet és minden egyéb csatlakozást alaposan sterilizálni kell az átvitel előtt. A mintavételi membránszelep sterilizálását alkohollal vagy gőzzel kell végezni. A műveletek között a szelepet alkohollal lehet lezárni, amelyet használat előtt steril levegővel ki kell fúvatni.
Javasoljuk, hogy a csatlakoztatás után a beoltáshoz először nyissa meg a steril levegőellátást, majd a tartály tetején lévő mintavételi membránszelepet, és végül az oltótartály tetején található mintavételi eszközt.
Amikor az élesztőkultúra átvitele megtörtént (ezt az oltótartályból hallható bugyborékoló hangból lehet észrevenni), javasoljuk, hogy a levegőellátást még egy-két percig ne kapcsolja le, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az élesztőkultúra egészét sikerült továbbítani.
Végül a levegőellátás hatékony elzárása érdekében a fogadótartályon lévő mintavételi eszköz és az Alfa Laval SB Carlsberg-tartály mintavételi membránszelepe is elzárható.
Opciók
- Szilikon tömlők
- Egyéb levegőztető- és légszűrők
- Kétkerekű kocsi