2025-04-08 Hírek

Az Alfa Laval POMEVap technológiája kulcsfontosságú a pálmaolaj-feldolgozás fenntarthatóságának előmozdításában, ami jelentős globális előnyökkel jár

Mivel a pálmaolaj iránti kereslet és a termelés világszerte növekszik, az Alfa Laval által kifejlesztett innovatív technológia kulcsszerepet játszik a környezeti hatások minimalizálására irányuló törekvésekben. Folyamatosan keresni kell azokat a megoldásokat, amelyek lehetővé teszik az egyre növekvő világnépesség ellátását tápláló és biztonságos élelmiszerekkel úgy, hogy az a környezetet ne terhelje túl.

A POMEVap rendszer úttörő az olajfeldolgozási ágazatban, amely már most megmutatta értékét a világ különböző pontjain, ahol már nagyszerű eredményeket mutatva alkalmazzák.

A pálmaolaj, amelyet a csokoládétól a csomagolt kenyérig mindenben használnak, a világ növényi olaj iránti igényének közel 40%-át teszi ki. Miközben termelése jelentős gazdasági előnyökkel jár, komoly fenntarthatósági kihívást jelent.

A pálmaolaj-gyár szennyvizének (POME) hagyományos kezelése nem hatékony és nem fenntartható. Az eljárás során hatalmas mennyiségű szennyvizet szivattyúznak át egy futballpálya méretű tározórendszerbe, ahol a kezelés során metán keletkezik. Mindez anélkül történik, hogy a POME-ban lévő értékes melléktermékek, például tápanyagban gazdag szilárd anyagok és egy körülbelül 1%-os olaj újrahasznosulna ahelyett, hogy hulladékká válik.

A POMEVap azonban átírja a játékszabályokat.

„A POMEVap megoldás nem csak növeli a pálmaolaj-előállítók jövedelmét, de segít a kapcsolódó üvegházhatású gázkibocsátás problémájának megoldásában, az olaj visszanyerésében és az újrafelhasználásra alkalmas tiszta víz előállításában is. Ezzel támogatja a feldolgozókat a fenntarthatósági céljaik elérésében” - mondja Amol Hukkerikar, az Alfa Laval Élelmiszeripari rendszerek üzletág globális értékesítési vezetője.

A POMEVap rendszer ezt úgy éri el, hogy az AlfaFlash ZLD elpárologtató technológiával a POME-t tiszta vízre, visszanyert pálmaolajra és tápanyagokban gazdag szilárd anyagokból álló koncentrátumra választja szét. Ez utóbbi tovább feldolgozható és állati takarmányként értékesíthető. Így a víz újrahasznosításra kerül, mivel a kondenzátum felhasználható; az olaj és a koncentrátum pedig visszanyerhető és értékesíthető. A rendszer helyigénye kisebb, mivel egy tipikus POMEVap mindössze 300 négyzetmétert igényel. És ami figyelemre méltó, a metántermelés mintegy 90 százaléka elkerülhető, ezzel kevésbé terhelve a légkört.

Az egyik dél-indiai pálmaolajtermelő a POMEVap-rendszer telepítésével meg tud felelni a helyi környezetvédelmi előírásoknak. A befektetésük várhatóan négy év alatt térül meg, mivel a nyereségességhez pluszban hozzájárul, hogy egy Alfa Laval dekanterrel további pálmaolajat tudnak visszanyerni.

„A POME hatékony kezelése a környezetre gyakorolt káros hatás elkerülése és az értékes melléktermékek visszanyerésének lehetősége miatt fontos volt az ügyfelünk számára” - magyarázza Amol Hukkerikar.

Az Alfa Laval elpárologtató tesztberendezésével végzett termékkísérleteket követően a vállalatot lenyűgözte a POMEVap megoldás teljesítménye. A teljes rendszert 2023. végén telepítették és helyezték sikeresen üzembe, az eredmények pedig megfeleltek az ügyfél elvárásainak.

A POMEVap alkalmazásával elérhető olajhasznosítási lehetőségre példaként: egy 45 tonna óránkénti kapacitással működő friss gyümölcsöt (FFB) feldolgozó üzem évente nagyjából 162 000 tonna POME-t termel. Ez a nyers POME körülbelül 1% olajat tartalmaz. A POMEVap rendszerrel ennek az olajnak az 50%-a, azaz évi 810 tonna visszanyerhető.

Amol elmagyarázza: „A visszanyert olaj továbbtisztítható, vagy az Európában a RED II keretrendszerben engedélyezett HVO bioüzemanyag-gyártás alapanyagaként is felhasználható.”

A Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal (RSPO) tagjaként az Alfa Laval elkötelezett amellett, hogy jelentős mértékben hozzájáruljon a pálmaolaj-feldolgozásból eredő környezeti hatások csökkentéséhez. A POMEVap technológia ennek a törekvésnek a megvalósulása.

 

Alfa Laval AlfaFlash ZLD | Alfa Laval

 

palm-oil-sus

Kapcsolódó tartalom: