2021-02-16 Hírek
4 ok, amiért az ipari rovarfeldolgozás előtérbe került
Miért lehet a rovarfeldolgozás új módszer a fehérjehiány megszüntetésére? Tudjon meg többet.
1. Népességnövekedés
2050-re a világ népessége 7,7 milliárdról közel 10 milliárdra nő. A 2,3 milliárd fős növekedés azt jelenti, hogy a fehérje iránti kereslet 50%-kal nő - azaz évente több mint 256 millió tonnával. Ugyanakkor a hagyományos hús- és növényi alapú fehérjék előállításához szükséges művelhető földterület nagysága korlátozott.
Élelmiszer-ellátási láncunkban jelentős változásra van szükség a fehérjehiány felszámolásához. Ennek a kihívásnak az egyik megoldása lehet például a rovarfeldolgozás.
2. Hulladékcsökkentés
A rovarok nemcsak fenntartható fehérjeforrást biztosítanak, hanem segítséget nyújtanak a szerves hulladék ártalmatlanításával kapcsolatos kihívások kezelésében is.
Napjainkban a növénytermesztés és az állattenyésztés jelenti a fő táplálékforrásunkat.
A feldolgozás, vásárlás és felhasználás után hatalmas mennyiségű - 1,3 milliárd tonna - szerves hulladék keletkezik.
Ennek a hulladéknak a nagy része a továbbiakban semmilyen értéket nem biztosít, ezért veszteséget jelent.
Azonban ez a hulladék a rovartenyésztő üzemekben takarmányként szolgálhat a rovarok számára.
Megfelelő adagolással tökéletes táplálékot biztosít a rovarok növekedésének elősegítéséhez.
A tenyésztett rovarlárvák feldolgozásával értékes fehérjékhez és lipidekhez juthatunk.
Ezek pedig felhasználhatók a haszonállatok táplálásához.
A rovartenyésztésből származó maradványok műtrágyaként használhatók az általunk fogyasztott mezőgazdasági növények termeléséhez.
Más szóval: a rovartenyésztés hozzájárul a körkörös gazdasághoz azáltal, hogy az élelmiszerekből származó hulladékot fehérjeforrássá alakítja az állatok takarmányozásához és a növények műtrágyázásához.
3. Természetes táplálék
A rovarok felhasználása a globális fehérje- és hulladékproblémák megoldására még vonzóbb megoldásnak tűnik, ha figyelembe vesszük, hogy számos állat számára a rovarok már eleve a természetes táplálék részét képezik. Valamint a rovarokat már most is használják takarmányként a hal- és baromfitenyésztés területén, illetve a kisállat-eledelt előállító iparágakban.
4. Hatékony termelés
A rovarok helyben tenyészthetők, és ehhez nincs szükség olyan hatalmas területekre, mint más fehérjeforrások - például a lábasjószágok - esetében. Vegyük például a fekete katonalegyet. A lárvák rendkívül rugalmasan táplálhatók. A lárvák sokféle alapanyagot képesek átalakítani. A növekedési ciklusa nagyon gyors, ez hozzájárul a hatékony termeléshez. A tápanyag-felhalmozódás magas, ezáltal gazdag ásványi anyag-, lipid- és fehérjeforrást biztosít. A lárvák nagy tömegben és kis helyen fejlődnek, így tömeges tenyésztésre alkalmasak. Ráadásul a rovartenyésztés környezeti hatása jóval alacsonyabb, mint más fehérjeforrásoké.
Hogyan lehet sikeres rovarfeldolgozó üzletágat létrehozni?
- Milyen takarmány-alapanyagok jöhetnek szóba?
- Melyik rovart kell tenyészteni?
- Milyen termékeket lehet előállítani?
- Milyen típusú folyamatot válasszunk?
Ezek a kérdések kritikusak a sikeres rovarfeldolgozó üzletág létrehozása szempontjából.
Stratégiai partnerkapcsolat
Az Alfa Laval és a Bühler Insect Technology Solutions különféle technológiákat kínálnak a rovarok szerves maradványokon történő tenyésztésére, valamint a kiegyensúlyozott aminosav-profilú fehérjetartalmú táplálékká és magas laurinsav-tartalmú lipidekké történő feldolgozáshoz.
Közösen a termelés minden lépéséhez kínálunk folyamatmegoldásokat - a takarmány előkészítésétől kezdve a tenyésztésen és feldolgozáson át a szárításig és csomagolásig.
A két vállalat közösen a megoldások széles választékát kínálja:
- Megvalósíthatósági tanulmányok készítése a szükséges eszközök és források meghatározása érdekében
- Speciális berendezések tervezése és szállítása a különböző folyamatokhoz, például a lipid- és fehérjekinyeréshez, vagy
- Teljes gépsorok biztosítása a rovarfeldolgozáshoz
- Vagy komplett feldolgozóüzemek biztosítása, beleértve a takarmány-előkészítést, valamint a rovartenyésztést és -feldolgozást is.