Növényi fehérje feldolgozás
A fehérjék létfontosságú anyagok, melyek felhasználhatók funkcionális fehérjeként, ízesítő anyagként és bioaktív összetevőkként. Ennek a tápanyagnak a megfelelő higiénés körülmények között végzett kivonása alapfeltétele annak, hogy a folyamat minden egyes lépése megfelelő minőségű legyen. A táplálékkiegészítőként működő zöldség-eredetű fehérjéket funkcionális fehérjeként, ízesítő anyagként és bioaktív összetevőkként hasznosítják.
Növekvő érdeklődés
A fehérjék általánosságban az ételek legértékesebb részét alkotják. Folyamatosan egyre szélesebb körben ismerik fel, hogy ezek a fehérjék milyen új piaci lehetőségeket rejtenek magukban.
Piaci szempontból egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogyan lehet a korábban gyakran hulladéknak tekintett - vagy csak takarmánynak alkalmas - anyagokat értékes tápanyaggá alakítani, amely azután egész sor élelmiszeripari termékben, összetevőben, gyógyszeripari készítményben vagy állateledelben/takarmányban használható fel.
A termény begyűjtése
Az Alfa Laval technológiái lehetővé teszik étkezési fehérjék kivonását a zöldségek széles skálájából, beleértve az alábbiakat:
- napraforgómagok
- kukorica
- repce
- földimogyoró
- gyapotmag
A fehérjetartalmú növényekből szintén biztosítható a szükséges nyersanyag. Ilyenek a szójabab, valamint borsófélék és egyéb hüvelyesek.
A megfelelő berendezésekkel számos egyéb, széles körben termesztett növény és kis munkaigényű fűféle - mint például a lucerna - ugyancsak piaci értéket képviselő étkezési fehérjeforrásként hasznosítható.
Koncentrált vagy nem
Az Alfa Laval berendezéseivel számos különféle gyártósor állítható össze. A szétválogatás utáni, kisebb fehérjetartalmú anyagok kiszáríthatók, és pelletként elégethetők, vagy pékségekben használhatók fel.
Másik lehetőség a szétválogatás után kapott fehérjék és szénhidrátok további feldolgozása a korszerű membránszűrő rendszerekkel, melynek eredményeként értékes fehérje- és szénhidrát-koncentrátumok állíthatók elő.